Böbrek Üstü Bezi (Adrenal Bez) Anatomi

Böbrek Üstü Bezi (Adrenal Bez) Anatomi

Adrenal bez veya surrenal bez olarak bilinmektedir. Bu bölümde adrenal bez  terimi kullanılacaktır.

Böbreküstü bezi (adrenal bez) 2 tane olup, karnın arka bölgesinde heriki böbreğin üst iç tarafında yerleşmiş birçok hormon salgılayan endokrin bezlerdir. Nörmal böbreküstü bezleri yaklaşık 4-5 gr ağırlığında, 5x3x1 cm boyutlarında bezlerdir. Her iki bezde 3 grup ince arter (atar damar) ile beslenir. Bunlardan üst böbrek üstü arteri (süperior adrenal arter) alt diyafragma arterinden (inferior frenik arter), orta böbreküstü arteri (midle adrenal arter) ana atar damar (aort), alt böbreküstü arteri (inferior adrenal arter) böbrek arterinden kaynaklanır. Atar damarlarının tersine organın toplar damarı (veni) genelde tektir. Sağ böbreküstü bezi toplar damarı daha kısa olup ana toplar damara (vena kava inferior), sol böbreküstü toplar damarı daha uzun olup sol böbrek toplar damarına boşalır.

Böbreküstü bezi korteks (kabuk kısmı) ve medulla (iç kısım) olarak 2 kısımdan oluşur. Korteks kısmı zengin lipid (yağ) içeriği nedeni ile sarı renkte görülür. Korteks kısmı bezin % 80-90’ını oluşturur. 

Korteks tabakası dıştan içe doğru 3 tabakadan oluşur ve sıra ile dıştan içe doğru aşağıdaki gibi sıralanır. Glomerulosa tabakasında aldosteron üretilir. Fasikulato tabakasında kortizol üretilir. Retikülaris tabakasında ise androjen hormonlar üretilir.

Medulla tabakası bezin % 10-20’sini oluşturur. Bu tabakanın hücreleri krom tuzları ile boyandığı için kromofin hücreler olarak adlandırılır. Bu tabakada adrenalin ve noradrenalin üretilir.

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...