Prof. Dr. Mehmet Uludağ

Dr. Mehmet Uludağ

1990 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

1991-1996 yılları arasında Sağlık Bakanlığı Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’nde genel cerrahi uzmanlık eğitimini tamamladı. Kasımpaşa Deniz Hastanesi ve Tekirdağ Devlet Hastanesi hastanesinde genel cerrahi uzmanı olarak çalıştıktan sonra, 2000 yılında Sağlık Bakanlığı Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne genel cerrahi başasistanı olarak atandı.

Hastanenin 2. Genel Cerrahi Kiniği şefi Prof. Dr. Adnan İşgör’ün yanında Endokrin Cerrahisi’nde yoğunlaşarak çalışmaya başladı.Prof. Dr. Adnan İşgör’ün 2004 yılında emekli olmasından sonra kliniğin Endokrin Cerrahi alanındaki çalışmalarını sürdürmektedir.

Şişli Etfal’deki göreviyle birlikte 2000-2010 yılları arasında yarı zamanlı Özel Levent Hastanesi genel cerrahi uzmanı olarak çalıştı. 2010 yılında genel cerrahi docenti oldu. Yaptığı bilimsel çalışmalarıyla 2010 yılında İstanbul ili Sağlık Bakanlığı Hastaneleri’nde en fazla bilimsel çalışma yapan hekimi ödülünü aldı.

2012 yılında cerrahi onkoloji yan dal uzmanlığını aldı. 2013 ylında editörlüğünü Prof. Dr. Adnan İşgör, yardımcı editörlüğünü Mehmet Uludağ’ın yaptığı tüm tiroid hastalıklarının ve tiroid cerrahisinin ayrıntılı olarak değerlendirildiği “Tiroit” isimli kitap yayınlandı. 2014 yılından beri yılda 4 sayı olarak periyodik yayınlanan ve genel tıp dergisi olan Şişli Etfal Hastanesi Tıp Bülteni’nin editörlüğünü yapmaktadır.

Editörlüğünü Prof. Dr. Adnan İşgör, Prof. Dr. Mehmet Uludağ ve Prof. Dr. Özer Makay’ın yaptığı Tiroit ve Paratiroit Cerrahisinde Sinir Monitörizasyonu” isimli kitap 2017 yılında yayınlandı. 2016-2018 dönemi Endokrin Cerrahisi Derneği başkanlığını yaptı. Halen çalışmalarını 2017 yılında profesör kadrosuna atandığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’nde sürdürmektedir. Endokrin cerrahisi alanında birçok ulusal ve uluslararası çalışması bulunmakta olup, bu çalışmalardan bazıları uluslararası ve ulusal kongrelerde ödül aldı.

Son yıllardaüzerinde yoğun olarak çalıştığı tiroid cerrahisinde intraoperatif sinir monitörizasyonu, reküren laringeal sinir ve süperior laringeal sinir monitörizasyonu ve elektrofizyolojisi, intraoperatif intrinsik larinks kasları ve üst özefagus sfinkteri motor inervasyonu ile ilgili elektromiyelografik çalışmaları uluslararası dergilerde yayınlanmış olup, bu konulardaki akademik çalışmalarına devam etmektedir.

Cerrahi pratiğinde selim tiroid hastalıkları ve tiroid kanserlerinin cerrahi tedavisi, paratiroid hastalıklarının cerrahisi ve adrenal (böbrek üstü bezi) hastalıklarının cerrahi tedavisini uygulamaktadır. Son zamanlarda Dünya’da hızla yayılmakta olan izsiz tiroid ameliyatı olarak bilinen transoral tiroidektomiyi (ağız içi tiroidektomi) uygun hastalarda uygulamaktadır.

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...